Menu Zamknij

Jak szybciej pracować z tekstem lub kodem?

Szybka praca z tekstem
Szybka praca z tekstem

Przydatność szybkiego pisania na klawiaturze jest nieoceniona. Znam jednak osoby, które pracują z komputerem na co dzień, a wciąż nie opanowały dobrze tej umiejętności. Trzeba włożyć sporo wysiłku, aby zmienić swoje nawyki i zacząć układać dłonie na klawiaturze inaczej. Ale mam też dobrą wiadomość! Wystarczy poznać kilka prostych skrótów klawiszowych, aby nasza efektywność pracy z tekstem wzrosła, bez względu na to, jak szybko potrafimy pisać.

Przydatność szybkiego pisania na klawiaturze jest nieoceniona. Znam jednak osoby, które pracują z komputerem na co dzień, a wciąż nie opanowały dobrze tej umiejętności. Trzeba włożyć sporo wysiłku, aby zmienić swoje nawyki i zacząć układać dłonie na klawiaturze inaczej. Ale mam też dobrą wiadomość! Wystarczy poznać kilka prostych skrótów klawiszowych, aby nasza efektywność pracy z tekstem wzrosła, bez względu na to, jak szybko potrafimy pisać.


Na czym to polega?

Szybkie pisanie na klawiaturze może znacznie przyspieszyć naszą pracę z tekstem. Nie jest to jednak umiejętność łatwa. Lata spędzone na pracy z komputerem na pewno sprzyjająco wpływają na to, jak szybko stukamy w klawisze, ale jest pewna bariera, której nie przeskoczymy. Odpowiednia postawa, prawidłowy układ dłoni, dopasowana do nas klawiatura — to wszystko rzutuje na liczbę wystukiwanych znaków na minutę. Istnieją pewne techniki, które pozwalają mocno poprawić swój wynik, ale wszystkie wymagają zmiany nawyków, a to już nie takie proste. W internecie jest sporo kursów, które obiecują stukanie w klawisze z częstotliwością młota pneumatycznego. Sam kiedyś próbowałem nauczyć się pisania w taki sposób — odpowiednie palce mogą wcisnąć tylko odpowiedni klawisz. O ile wierzę, że te techniki naprawdę działają, o tyle wiem też, że wymagają od nas poświęcenia niemałej ilości czasu i sporej determinacji.

Znam jednak drogę na skróty. I nie chodzi mi tu wcale o to, że poznałem magiczny trik, dzięki któremu od razu zaczniesz szybciej tłuc w klawiaturę. To, co się liczy, to jak szybko skończysz pracę nad swoim tekstem lub kodem, a w tym mogą pomóc pewne skróty klawiszowe.

Sprawne poruszanie się po tekście jest równie ważne, co jego pisanie. Praca z komputerem zmieniła nasze podejście do tworzenia tekstu — nie musimy mieć wszystkiego zaplanowanego wcześniej, bo zawsze możemy się cofnąć i coś poprawić. No właśnie, ale jak to zrobić dobrze? Najpierw musimy dowiedzieć się…

Czego unikać

Do efektywnego zastosowania dobrych praktyk, niestety musisz najpierw oduczyć się tych złych. Jak to mawiał stary i mądry Yoda:

Zostaw myszkę w spokoju

Na klawiaturze naprawdę znajdują się wszystkie klawisze, które są potrzebne do pisania. Nie ma potrzeby co chwilę sięgać po myszkę, aby szybko przenieść się do konkretnego miejsca w tekście (ale o tym za chwilę). Odrywanie rąk od klawiatury to po prostu strata czasu. A jeszcze większą stratą czasu jest celowanie kursorem w miejsce, które nas interesuje (szczególnie jak czcionka jest mała). Nie trzeba nawet scrollować w górę i w dół, jeśli tekst, do którego chcemy się przenieść, schował się gdzieś poza ekranem. Zostaw myszkę w spokoju, serio.

Nie podróżuj literka po literce

Odwiedzanie każdej literki jest dozwolone tylko raz — kiedy ją stawiasz. Nie wracaj do niej używając klawiszy strzałek — ona naprawdę nie czuje się samotna. Taka podróż potrafi zająć czasem kilka (-naście?!) sekund, a najgorsze jest to, że trzeba ją odbyć w obie strony (no bo trzeba przecież jeszcze wrócić). Przykład poniżej jest jeszcze lajtowy, ale wyobraź sobie, że tekst jest duuuużo dłuższy.

Wtedy chyba już lepiej męczyć myszkę, ale jednocześnie złamałbyś poprzednią zasadę.

Pewnie teraz zastanawiasz się — jak mam w takim razie dotrzeć do tej cholernej literówki?! Spokojnie… już tłumaczę.

Na skróty

Skoro już wiesz, że do poruszania się po tekście nie będziesz używać myszki, ani podróżować po wszystkich napotkanych literkach, jesteś gotów, aby przejść do najważniejszej części — kombinacji klawiszy, a w szczególności tych modyfikujących działanie innych, tj. Ctrl i Shift.

Jakich klawiszy używamy zazwyczaj przy pisaniu? Oczywiście tych reprezentujących alfabet, czasem też Shift, aby postawić wielką literę oraz Alt, aby dodać litery diakrytyczne (np. ą, ę, ł). Co jeszcze znamy? Oczywiście Enter, Spację, Backspace, czasem Delete. To by było chyba na tyle. A szkoda, bo wdrożenie w życie tych innych, zapomnianych klawiszy może naprawdę przyspieszyć pracę.

Pracę z tekstem można podzielić na 3 obszary:

  • Przemieszczanie
  • Zaznaczanie
  • Edycja

Przemieszczanie dotyczy poruszania się pomiędzy znakami / wyrazami / stronami albo początkiem i końcem tekstu.

Zaznaczanie pozwala na wybranie konkretnej części tekstu, np. w celu jego edycji. Powszechnie używana jest do tego myszka, ale można to zrobić sprawniej bez jej pomocy.

Edycja odnosi się do podmiany, usunięcia, dodania lub innych modyfikacji fragmentu tekstu.

Opanowanie tych 3 części pozwoli na przyspieszenie pracy, a także sprawi, że będzie ona przyjemna i satysfakcjonująca.

PS W dalszej części artykułu polecam otworzyć sobie notatnik lub inny edytor i na bieżąco testować ?

Przemieszczanie po tekście

Zacznijmy od tego, jak szybko dostać się dokładnie w to miejsce, w które chcemy.

Home

Przenosi kursor na początek linii bez względu na to, gdzie jesteśmy.

Ctrl + Home

Przenosi kursor na początek tekstu. Ten skrót naprawdę potrafi zaoszczędzić sporo czasu. Szczególnie jeśli tekst jest długi, a Ty zaczynasz scrollować lub, co gorsza, próbować chwycić za ten wąski pasek przewijania (mam nadzieję, że tego nie robisz). Ctrl + Home i już jesteś na początku dokumentu.

End

Przenosi kursor na koniec linii, gdziekolwiek jesteśmy. Często po edycji tekstu w połowie linii chcemy szybko wrócić do dalszego pisania i w tej sytuacji End sprawdza się rewelacyjnie.

Ctrl + End

Podobnie jak Ctrl + Home, z tym że na ten drugi koniec. Przyspiesza nam powrót na koniec naszego tekstu i pozwala szybko kontynuować pisanie.

Ctrl + strzałki (lewa / prawa)

Jedno z moich ulubionych — przenosi nas w lewo lub w prawo o jeden wyraz. Tej kombinacji używam zdecydowanie najczęściej. Można też to łączyć z poznanym już Home i np. przenieść się błyskawicznie do drugiego wyrazu od początku linii (najpierw Home, potem Ctrl + prawo). Używam tego nawet teraz, pisząc ten tekst — cofam się i podmieniam słowa, zastępuję synonimami, poprawiam literówki. Poniżej przykład w połączeniu z Home oraz End.

Ctrl + strzałki (góra / dół)

W niektórych edytorach można też przeskakiwać pomiędzy akapitami poprzez kombinację klawisza Ctrl wraz ze strzałkami góra/dół.

Page up / down

Przesuwa ekran w górę lub w dół. Tak, są to indywidualne klawisze (zaraz nad strzałkami i obok Home oraz End). Zupełnie zapomniane, a czasem bardzo przydatne, bo zastępują szybkie scrollowanie (jak już mówiłem, staraj się nie sięgać po myszkę podczas pisania). Ze względu na oszczędność miejsca nie wklejam tu przykładu, ale bardzo łatwo możesz to wypróbować sam — po prostu zetrzyj warstwę kurzu i powciskaj na zmianę tę dwa przyciski.

Ctrl + F

Nie ma szybszego sposobu na zlokalizowanie danego fragmentu lub słowa. Skrót Ctrl + F jest wspierany w większości znanych mi programów i pozwala na szybkie wyszukiwanie. Prawdziwy potencjał tego narzędzia można odkryć tylko odpowiednio wpisując szukane frazy. Mnie pomogło uświadomienie sobie, że nie trzeba pamiętać całego zdania czy nawet słowa, wystarczy fragment, a nawet 1 znak. Łatwo w ten sposób znaleźć literówki i powszechne błędy.

Tab(ulator)

Sam tabulator nie przenosi nas nigdzie w tekście, ale robi przerwę, tzw. znak tabulacji. Jest natomiast niezwykle przydatny podczas korzystania z przeglądarki, a w szczególności formularzy, gdyż pozwala na zmianę aktywnego pola. Dzięki temu możemy dużo szybciej wypełnić dane przy składaniu zamówienia lub rejestracji użytkownika.

Zaznaczanie tekstu

Jesteś już, gdzie trzeba, ale teraz chcesz podmienić pewien fragment tekstu. Żeby to zrobić, musisz wskazać tekst, który Cię interesuje, czyli go zaznaczyć. Jak to zrobić bez myszki?

Ctrl + A

Najprostsza rzecz, czyli zaznaczanie całego tekstu. Wygodny sposób np. gdy chcemy skopiować cały tekst do schowka albo wyczyścić pole tekstowe.

Shift + strzałki

Przytrzymanie klawisza Shift i wciskanie strzałek kierunkowych przeniesie nasz kursor w odpowiednim kierunku z tą różnicą, że zaznaczy też cały tekst od miejsca, w którym zaczęliśmy przemieszczanie.

Ctrl + Shift + strzałki

Pamiętasz skrót do przesuwania kursora o całe wyrazy? A co robił Shift ze strzałkami? No to już chyba wiesz, jak powinna działać ta nieco pogmatwana kombinacja. Wbrew pozorom dość często z niej korzystam. Pamiętaj: podróżowanie po literkach jest stratą czasu. Korzystając z tego skrótu, zaznaczasz od razu całe wyrazy, jak poniżej.

Shift + Home / End

Zaznaczanie tekstu do początku lub końca danej linii.

Ctrl + Shift + Home / End

Zaznaczanie tekstu od miejsca kursora aż do początku lub końca tekstu.

Shift + Page up / down

Przytrzymanie klawisza Shift modyfikuje działanie Page up / down w taki sposób, że oprócz przesunięcia widoku o jeden ekran w górę lub w dół, zaznacza też cały tekst pod lub nad kursorem.

Dwuklik / Trzyklik

Czy wspominałem już, żeby nie używać myszki? No dobra, jak zwykle są wyjątki od reguły, a dokładnie dwa. Ten jest pierwszy.

Klikając szybko dwukrotnie na danym wyrazie, możemy go zaznaczyć. Przydaje się to np. w momencie, gdy chcemy podmienić dany wyraz na inny w wielu miejscach w tekście.

Trzyklik natomiast zaznacza cały akapit albo całą linię tekstu (w zależności od programu). 

Shift + klik

Drugi i ostatni przypadek, w którym dozwolone jest używanie myszki to zaznaczanie tekstu. Zdarzają się przypadki, kiedy szybciej jest to zrobić myszką, ale to naprawdę pojedyncze sytuacje. Przytrzymując wciśnięty klawisz Shift, możemy zaznaczyć tekst od miejsca początkowego kursora do miejsca kliknięcia.

Edycja tekstu

Gdy już potrafisz szybko przenieść się w konkretne miejsce w tekście i zaznaczyć interesującą Cię część, to pozostała tylko jedna rzecz — edycja. W tej części pokażę praktyczne zastosowania skrótów modyfikujących treść naszego kodu czy dokumentu.

 Ctrl + X / Ctrl + C / Ctrl + V

Tych skrótów nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Odpowiednio: wytnij, kopiuj, wklej. Najbardziej uwielbiane przez zwolenników starożytnej metody Kopiego Pejsta. Ten artykuł byłby jak klawiatura bez spacji, gdyby tych skrótów tu zabrakło — niekompletny. W Windowsie istnieje jeszcze potężniejsze narzędzie do wklejania tekstu: kombinacja Win + V, ale o tym opowiem w kolejnym artykule.

Insert

Na tego gościa trzeba uważać, bo bez skrupułów kradnie literki. Nie ma on żadnego działania natychmiastowego, ale uruchamia specjalny tryb, który zamiast wstawiać nowe litery w tekście, podmienia je. Dzisiaj rzadko już się go używa, dlatego wiele współczesnych edytorów całkowicie ignoruje działanie klawisza Insert. Niektóre klawiatury mają diodę, która sygnalizuje aktywność tego przycisku, ale jeśli jej nie macie, to już wiecie, kto jest winowajcą znikających liter. Do wyłączenia trybu wystarczy wcisnąć przycisk ponownie. W wielu edytorach jest też zamiennikiem dla popularnych skrótów kopiuj-wklej, a stosuje się je następująco: Ctrl + Insert pełni funkcję kopiowania, a Shift + Insert — wklejania.

Ctrl + Z

W zdecydowanej większości programów odpowiada za cofnięcie ostatniej akcji/operacji. Należy jednak uważać, żeby się nie zapędzić, bo można cofnąć się zbyt daleko w przeszłość. Z tej trudnej sytuacji może nas uratować jeszcze…

Ctrl + Y

Skrót, który „cofa w przyszłość”, ale nie wszędzie to działa (w niektórych programach odpowiednikiem Ctrl + Y jest kombinacja Shift + Ctrl + Z). Zdecydowanie bardziej polecam poprawienie tekstu ręcznie i omijanie Ctrl + Z / Y. Po tym artykule powinno to być co najmniej tak samo szybkie, a przynajmniej będziesz mieć pewność, że jest wszystko pod kontrolą.

Ctrl + Backspace / Ctrl + Delete

Na początek małe ogłoszenie: delete czytamy jako “dilit”, a nie jako “dilejt”. Tam jest delete, a nie delate!

Uff, musiałem.

To chyba kolejne najczęściej przeze mnie używane kombinacje (zaraz po Ctrl + strzałki). Backspace i Delete zyskują wraz z klawiszem Ctrl supermoce i potrafią usuwać całe wyrazy za jednym wciśnięciem. Posiada to ogromną przewagę nad usuwaniem „literka po literce”, gdyż nasz kursor może czasem zaskoczyć swoim pędem i usunąć o kilka wyrazów za dużo, które trzeba będzie ponownie wklepać. Spróbuj i przekonaj się, jakie to przydatne! Postaraj się, aby weszło Ci „w palce”.

Istnieje jeszcze ciekawsza wersja skrótu w połączeniu z klawiszami Ctrl + Shift + Backspace (lub Delete), ale może mieć ona różne działanie w różnych programach, np. w Notepad++ usuwa tekst od kursora do początku lub końca linii.

Shift + Enter

Tzw. miękki enter. W wielu edytorach klawisz Enter tworzy nowy akapit, a czasem przecież po prostu chcemy przenieść się do nowej linii. Wówczas z pomocą przychodzi skrót Shift + Enter, który wstawia miękki enter i przechodzi do nowej linii w ramach tego samego akapitu, bez wstawiania interlinii. Uwaga: nie każdy program wspiera ten skrót (czasem jest to zwykły enter).

W Google Docs jest wspierana ciekawa odmiana entera w kombinacji z klawiszem Ctrl. Otóż przenosi nas ona do nowej linii na kolejnej stronie dokumentu.

Wytrwałość kluczem do sukcesu

Ja wiem, że na początek może to się wydawać sporo, ale nie od razu Rzym zbudowano. Nie musisz też korzystać ze wszystkich skrótów od razu. Znajdź te, które sprawiają, że szybciej i wygodniej Ci się pisze, a z czasem możesz wprowadzać kolejne. Testuj i próbuj, bo tylko w taki sposób dojdziesz do perfekcji!

Personalnie uważam, że najczęściej przydają się kombinacje związane z klawiszami Ctrl, Shift i strzałkami oraz przyciski Home / End. Nieocenione jest też szybkie usuwanie całych wyrazów przy użyciu Ctrl + Backspace. Może Ty też znajdziesz swój ulubiony skrót? A może znasz jakieś inne? Daj znać w komentarzach ?

5 Komentarzy

  1. Sławek

    To jest super, te informacje pozwolą mi szybko nauczyć się w pełni korzystania z klawiatury.
    Pozdrawiam i oczekuję na dalsze ABC po komputerze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *